ASYSTENT PRZEDSIĘBIORCY

Własna firma czy etat?

Wybrać pracę na etacie czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej? Obie wersje mają plusy i minusy.

Stałe godziny pracy kontra dowolny czas pracy.
Idziesz do pracy wykonujesz swoje zadania wracasz i masz spokojną głowę. Z drugiej strony unormowane godziny pracy wykluczają Cię z życia prywatnego na ponad połowę dnia.
Prowadząc działalność gospodarczą pracujesz wtedy, kiedy chcesz i kiedy możesz. Natomiast przez ilość spraw i zadań, które są na twojej głowie często zamiast do godziny 16 pracujesz do godziny 20, a o firmie myślisz całą dobę.

Praca, którą uwielbiasz.
Prowadząc działalność gospodarczą robisz to co lubisz. Możesz się rozwijać w kierunku jakim chcesz. Zdobywasz coraz zwiększę doświadczenie branżowe oraz w praktykę w samodzielnym prowadzeniu firmy. Pracując na etacie szkolenia narzuca Ci pracodawca, za to Ty sam nie musisz szukać odpowiednich kursów.

Nierówne wynagrodzenie.
Etat to stałe i pewne dochody, natomiast nie masz też szansy zarobić więcej. We własnej firmie Twój dochód jest nieograniczony, ale jest także zmienny. Każdy miesiąc może być inny, raz masz więcej zleceń, a raz mniej. Nigdy nie wiadomo też, kiedy i czy zwrócą się zainwestowane środki.

Nieuchronne podatki.
W działalności gospodarczej podatki są na Twojej głowie. Choć można skorzystać z różnych ulg, potrącenia musisz płacić zawsze i w terminie. Nie ma tu znaczenia czy w danym miesiącu osiągnąłeś zadowalające dochody czy nie. W pracy na etacie nie przejmujesz się potrąceniami. Pracodawca wszystko wykonuje za Ciebie, a Ty dostajesz już gotowe wynagrodzenie.

Czy brak szefa to naprawdę świetna sprawa?
W pracy na etacie Twoim zadaniem jest wykonywać zlecone obowiązki. Czasem musisz pogodzić się z nietypowymi poleceniami przełożonego, ale za to nie analizujesz, nie organizujesz ani nie planujesz pracy, w sposób taki, by cała firma odnosiła sukcesy.
Mając własną firmę jesteś sam sobie szefem. Nikt Ci nie narzuca zadań i godzin pracy. Z drugiej strony sam dbasz o strategie swojej firmy, o zdobywanie kontaktów i klientów, sam też planujesz swoją pracę, organizujesz niezbędne elementy np. sprzęty biurowe, oprogramowanie, komputer, itd. Aby zarabiać musisz być zdyscyplinowany, zaangażowany i zmotywowany.

Autor artykułu

Karolina Kubacka

Zespół Marketingu DGCS

Asystent Przedsiębiorcy
tel. 62 734-76-40
e-mail: info@asystentprzedsiebiorcy.pl