ASYSTENT PRZEDSIĘBIORCY

Przegrana uczy nas więcej Najskuteczniej uczymy się na swoich porażkach, wtedy właśnie wyciągamy wnioski na przyszłość

Pewien hinduski myśliciel zaprezentował grę w szachy swojemu władcy. Gra spodobała się królowi, tak bardzo, że w podziękowaniu obiecał mędrcowi wszystko, czego ten zapragnie.

Uczony poprosił o dostarczenie mu takiej liczby ziaren pszenicy, która jest sumą ziaren poukładanych na szachownicy wg wzoru: „na pierwszym polu leży jedno ziarno, a na każdym następnym leży dwa razy więcej ziaren niż na poprzednim; aż do ostatniego 64 pola”. Król przyjął propozycję.

Władca nie wywiązał się z umowy, gdyż liczba ziaren okazała się być olbrzymia – kilka trylionów.

* źródło legendy: https://alebank.pl/szach-to-nie-zawsze-przegran…

 

Postrzeganie otaczającego świata
Król oczarowany grą, działał pod wpływem emocji i obiecał mędrcowi wszystko, czego ten zapragnie.

Decyzje podejmujemy także pod wpływem pamięci wzrokowej – wynika z badań naukowców S. Millera i A. De Groota. Początkowy widok małej liczby ziarenek na szachownicy i niska wartość zboża wprowadziły króla w błąd.

W efekcie władca nie przeliczył końcowej ilości i wartości ziaren.

Trenuj szybkie myślenie i logiczne podejmowanie decyzji grając w szachy Fischera., gdzie losowy układ figur pobudza umysł i budowanie nowych strategii.

Lekcje, które wykorzystasz w biznesie
W szachach czy w biznesie nie wiemy, jaki ruch wykona przeciwnik. Musimy, więc szybko reagować na bodźce i dostosowywać się do zaistniałej sytuacji. Szachy udowadniają, że ważna jest po prostu modyfikacja i dopasowanie taktyki do okoliczności, a nie rezygnacja.

Odpowiednia reakcja na otoczenie okazuje się kluczowa także w biznesie. Na przykład wiedza na temat trendów przyszłości, kierunków rozwoju branży i oczekiwań klientów pozwala mądrze ustalać kolejne działania i przynosi przewagę nad konkurencją.

Szachy uczą przyjmowania porażek, wytrwałości i nie poddawania się. 

W grupie siła
W szachach wszystkie pionki są ważne i tworzą jedną drużynę. Często nawet małowartościowe pionki odgrywają strategiczną rolę. I dają mata. Tak jak w firmie- cały zespól jest równie ważny i potrzebny. Jedna osoba, choćby miała świetne pomysły, plany i umiejętność nic nie dokona w pojedynkę.

Także stopniowanie pionków ma odzwierciedlenie w życiu. Hierarchia pionków jest zmienna. Tak jak w szachach pionek staje się hetmanem, tak w życiu zawodowym możesz awansować na wyższe stanowisko.

Ponadczasowa wartość
Przy obecnym tempie życia nauczyliśmy się mieć wszytko od razu i szybko tracimy cierpliwość. Przez ilości bodźców i informacji płynących z otoczenia gubimy umiejętność logicznego myślenia. Przez rozpraszające naszą uwagę urządzenia, które mamy zawsze przy sobie nie potrafimy koncentrować się na konkretnych zadaniach.

Szachy ćwiczą właśnie:
– zaangażowanie,
– wytrwałe dążenie do celu,
– koncentrowanie się przez dłuższy czas na jednej rzeczy.

Szachy kształtują rozwój psychiczny i intelektualny dzieci i są doskonałym treningiem umysłowym dla dorosłych. Przy tym wszystkim gra to także świetna zabawa.

Dlatego warto grać w szachy w każdym wieku.

„Szachy – to życie w miniaturze”
Tak właśnie uważa wielki mistrz szachowy Garri Kasparow i jak pokazują rozmaite historie myśl ta jest bardzo celna.

 

Weź udział w XIV Mistrzostwach Polski Przedsiębiorców w szachach DGCS OPEN 2022 – ćwicz swoje umiejętności i wykorzystuj je w życiu prywatnym oraz w swoim biznesie. Więcej tutaj: szachy.dgcs.pl

Autor artykułu

Karolina Kubacka

Zespół Marketingu DGCS

Asystent Przedsiębiorcy
tel. 62 734-76-40
e-mail: info@asystentprzedsiebiorcy.pl