Krok po kroku - otwarcie firmy Jednoosobowa Działalność Gospodarcza
KROK PIERWSZY
Wybierz formę prawną działalności gospodarczej.
I tutaj tak jak w treści artykułu skupiamy się na „Jednoosobowej Działalności Gospodarczej”.
KROK DRUGI
Wybierz sposób opodatkowania firmy.
W Polsce funkcjonują 3 możliwości opodatkowania firmy:
- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%)
- według stawki liniowej (19%)
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Gdy będziesz wybierał formę opodatkowania dla Twojego biznesu kieruj się podstawowym pytaniem: Ile planuję zarobić w pierwszym roku prowadzenia firmy? W razie chęci zmiany formy opodatkowania możesz to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód podatkowy w danym roku.
KROK TRZECI
Dopasuj odpowiednie kody PKD.
Do otwarcia swojej firmy potrzebujesz wybrać odpowiednie kody PKD, które będą odpowiadały wykonywanej przez Ciebie działalności. Jeden kod PKD musisz wybrać jako Kod Przeważający. Chodzi tu o określenie tego rodzaju wykonywanej w firmie działalności, która będzie dominująca.
Listę kodów PKD znajdziesz tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd
KROK CZWARTY
Znajdź dobre biuro rachunkowe.
Podstawą dobrze prowadzonej firmy jest profesjonalnie prowadzona księgowość. Najlepiej takie rzeczy zostawić ekspertom, a samemu skupić się na rozwoju firmy.
Potrzebujesz sprawdzonego biura rachunkowego? DGCS gwarantuje Ci komfort prowadzenia biznesu: https://dgcs.pl/
KROK PIĄTY
Zarejestruj firmę – czyli: wypełnij wniosek CEIDG-1.
Teraz przed Tobą najważniejszy krok – rejestracja firmy. Najlepiej i najwygodniej zrobić to internetowo za pośrednictwem strony: www.biznes.gov.pl. Natomiast wniosek CEIDG-1 możesz wypełnić również na papierze i zanieść go do swojego urzędu gminy lub urzędu miasta.
KROK SZÓSTY
Załóż konto bankowe.
Jeżeli będziesz prowadzić Jednoosobową Działalność Gospodarczą, to polskie prawo zobowiązuje Cię do posiadania rachunku bankowego, który będzie służył do regulowania należności z urzędem skarbowym i ZUS-em, a także z innymi przedsiębiorcami. W przepisach jednak nie ma rozróżnienia pomiędzy kontem prywatnym a firmowym. Natomiast warto dla ułatwienia prowadzenia firmy założyć oddzielne konto bankowe przeznaczone do celów biznesowych.
KROK SIÓDMY
Gotowe! Zacznij zarabiać pieniądze… Powodzenia!
Autor artykułu
Szymon Furman
Zespół Marketingu DGCS S.A.