Cyfrowe transformacje to mniej miejsc pracy czy więcej możliwości rozwoju?
Polski Ład – doświadczenia po kilku miesiącach od wprowadzenia
Rola księgowego i jego wpływ na rozwój gospodarczy
Krajowy System e-Faktur
Te wszystkie tematy poruszaliśmy podczas III Ogólnopolska Konferencja Księgowych, Biur Rachunkowych i Przedsiębiorców.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze wnioski ze spotkania.
SZTUCZNA INTELIGENCJA NIE ZASTĄPI ZAWODÓW WYMAGAJĄCYCH INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ CZY KREATYWNOŚCI
Roboty nie zabierają pracy księgowym, ale rewolucyjnie ją zmieniają.
Już dziś automatycznie odczytujemy i wprowadzamy dane z faktur i innych dokumentów, pobieramy informacje z urzędów i wysyłamy informacje do urzędów, mamy możliwość wglądu do dokumentów w każdym czasie i komunikujemy się na bieżąco z klientami.
Podczas spotkania informacje dotyczące cyfryzacji biur rachunkowych przedstawili reprezentanci DGCS SA:
– Monika Płókarz menedżer ds. rozwoju rynku, analityk biznesowy, wdrożeniowiec.
– dr hab. prof. US Tomasz Strąk, który jest kierownikiem Katedry Zarządzania Finansami Instytutu Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego.
A jak będzie z Twoim zawodem?
Sposób pracy księgowych zmieniał się od: prostego wprowadzania danych, przez narzędzia automatyzujące prace, do wprowadzanie danych za księgowych, po narzędzia/automaty, które w pracy księgowego wykorzystują sztuczną inteligencję do wykonywania automatycznych księgowań, do oceny ryzyka, kontrolingu czy interpretacji podatkowych.
W badaniu przeprowadzonym w Uniwersytecie Oksfordzkim w 2013 (Carl Benedikt Frey† and Michael A. Osborne, THE FUTURE OF EMPLOYMENT: HOW SUSCEPTIBLE ARE JOBS TO COMPUTERISATION?) dokonano analizy prawdopodobieństwa zastąpienia pracownika przez automatyzację i komputeryzację w oparciu przede wszystkim o poziom rutyny pracy oraz specjalistyczne szkolenie i inteligencję społeczną wymagane do jej wykonania.
Wyniki daje wyobrażenie o tym, jak może wyglądać nasze życie za kilka lat. Można się spodziewać, że do 2024 roku liczba miejsc pracy dla księgowych spadnie o 8%.
Powstała strona internetowa, gdzie sprawdzisz prawdopodobieństwo wyparcia danego zawodu przez sztuczną inteligencję.
Sprawdź „Czy roboty podejmą Twoją pracę?
Jak roboty zmieniają pracę księgowych?
„Technologia, w tym robotyzacja, pozwala księgowym nie tylko odtwarzać zdarzenia z przeszłości, ale na podstawie posiadanych danych przewiduje wyzwania podatkowe i księgowe z przyszłości.”
Co nas czeka w najbliższej przyszłości?
Ważna przy tym jest zmiana organizacyjna i zmiana sposobu pracy, dogłębna analiza potrzeb, optymalizacja procesów obsługi klienta a dopiero potem wybór narzędzi, których wdrożenie przyniesie najlepsze efekty w postaci automatyzacji powtarzalnych procesów.
Automatyzacja procesów księgowych – czy jest się czego bać?
POLSKI ŁAD – DOŚWIADCZENIA PO KILKU MIESIĄCACH OD WPROWADZENIA.
Stan legislacyjny na 20 stycznia 2022 roku – w wersji przyjętego „Polskiego Ładu” znalazło się 830 zmian. Dla porównania w Belgi wprowadza się około 3 ustawy podatkowe w ciągu roku, a w Polsce to średnio 100 ustaw w ciągu roku.
Podczas konferencji Prof. zw. dr hab. Marian Noga z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu podkreślił, że:
tak skomplikowany i ważny akt prawny nie został skonsultowany z księgowymi, czyli osobami, które z praktyki znają tą dziedzinę. Profesor podkreślił, że atrakcyjne wyliczenia i korzyści dla podatników zostały źle obliczone i totalnie nietrafione. Niestety nikt z ustawodawców nie słuchał krytyki projektu, który w lipcu 2021 r. zakładał niespełna 100 zmian w przepisach;
- finalnie 20 stycznia 2022 roku w wersji przyjętego „Polskiego Ładu” znalazło się 830 zmian, z czego wg naukowca tylko dwie powinny pozostać w polskim prawie (wyższa suma kwoty wolnej i podatku, i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł), a reszta nie powinna być nigdy wprowadzona;
- stabilność prawa z jednoznaczną wykładnią jest najważniejsza;
- po pierwszym kwartale po wprowadzeniu Polskiego Ładu doceniono doświadczenie, wysiłki i zaangażowanie księgowych niezbędne do stosowania w praktyce nowych przepisów oraz ciężką pracę informatyków, aby zmiany przepisów odzwierciedlić w systemach informatycznych.
KRAJOWY SYSTEM E-FAKTUR KSEF ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI
Krajowy System e-Faktur ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę, ustandaryzować rozliczenia i księgowanie faktur, a także zmniejszyć ilość obowiązków podatkowych podatnika.
Czy na pewno? wykład na temat KSeF wygłosiła Kancelarii LTCA.
KSeF zapewnia bezpieczeństwo i wygodę:
– faktury „trzymane” na serwerze ministerstwa dostępne są w każdej chwili,
– dodatkowo to pewność, że faktura trafiła do kontrahenta- zapewnienie wygody, bo faktury będą wydawane według jednego wzorca, który udostępnia Ministerstwo Finansów, wzór zaimplementowany będzie do systemu finansowo-księgowego w firmie;
– przyspieszenie księgowania faktur, dzięki fakturze ustrukturalizowanej wzajemne rozliczenia i księgowanie stanie się dużo prostsze, zniknie problem różnych systemów i formatów faktur u różnych kontrahentów i w biurach rachunkowych;
– co istotne podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ten obowiązek przechowywania spada na Ministerstwo Finansów przez okres 10 lat;
– dodatkowo przy kontroli podatnik nie będzie musiał na żądanie organów podatkowych przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur, dane te będą dostępne dla organów w KSeF.
Faktura ustrukturalizowana – schemat działania
Wystawienie faktury – wysyłka faktury w założonym formacie do KSeF – otrzymanie faktury z KSeF przez kontrahenta.
Tym samym możemy mieć dwie różne daty- datę wystawienia dokumentu i inną datę dostarczenia do KSeF. Faktura ustrukturalizowana jest uznana za otrzymaną przy użyciu KSeF w momencie przydzielenia w tym systemie numeru identyfikującego tę fakturę.
Warto podkreślić, że ustawodawca przewiduje cały pakiet dokumentów, które dalej będą papierowe (noty korygujące, duplikat faktury, faktury wystawione przy użyciu kasy fiskalnej, faktury VAT RR, faktury pro-forma). Również transakcje zagraniczne nie będą obsługiwane w KSeF.
Czy działania on-line to rzeczywiście nowość?
ROLA KSIĘGOWEGO I JEGO WPŁYW NA ROZWÓJ GOSPODARCZY
W wielu krajach wysokorozwiniętych – najczęściej instytucje państwowe powierzają regulacje zawodu księgowego organizacjom do tego powiązanym.
Rozważania nt. roli księgowego poczynił m.in. Prof. dr hab. inż. Zbigniew Luty z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Czy istnieje konieczność zabezpieczenia przyszłości zawodu i wprowadzenie certyfikacji zawodu i ustawy o zawodzie księgowym, czy lepiej pozostawić wolności w zawodzie i regulacji go poprzez rynek?
Obydwa rozwiązania mają zwolenników i przeciwników.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce argumentowali konieczność zabezpieczenia przyszłości zawodu i wprowadzenie certyfikacji zawodu i ustawy o zawodzie księgowym, z kolei właściciele biur rachunkowych skłaniali się w kierunku wolności w zawodzie i regulacji go poprzez rynek.
Rozwiązaniem zadowalającym obie wspomniane strony, być może byłby dobrowolny proces certyfikacji Biur Rachunkowych przez organizacje uprawnione do tego. Taki certyfikat byłby pewną podpowiedzią dla rynku i klientów o potwierdzonych kompetencjach księgowych.
Nie tylko księgowością żyje biuro rachunkowe. Jesteś ważnym partnerem biznesowym.
Autor artykułu
Karolina Kubacka
Zespół Marketingu DGCS